Parada rezerwistów

Film z roku 1934 reżyserii Michała Waszyńskiego, autorami scenariuszu byli: Emanuel Schlechter oraz Jan Leśmian.

parada rezerwistów

Z całego filmu zachował się niestety jedynie zwiastun. W owym czasie gdy film zawitał na ekrany kin krytycy nie szczędzili sił na krytyke filmu, którego jako taki poziom ratowała, jak mogła, prześwietna obsada aktorska.

Adolf Dymsza - szef zakładu, strzelec wyborowy,
Stanisław Sielański - kelner, starszy strzelec,
Władysław Walter - kelner, kapral,
Tola Mankiewiczówna - dyrygentka,
Józef Kondrat - szeregowy, Jerzy Kobusz

 

Co pisały gazety w tamtych czasach na temat filmu:

Parada rezerwistów

   Świat jest smutny - chcemy się śmiać! - tak mniej więcej brzmi hasło widzów kinowych, pragnących znaleźć podczas półtoragodzinnego seansu, choć odrobinę radości i zapomnienia. To też obecnie komedia i farsa filmowa święci na całym świecie wielkie sukcesy. Tak samo jest w Polsce, gdzie od pewnego czasu realizuje się ciągle komedie filmowe. W ostatnich latach mieliśmy: "Każdemu wolno kochać", "10 procent dla mnie", "Jego Ekscelencja subiekt", "12 krzeseł" i inne. Lepsze i gorsze, w każdym razie kilka z nich wybijało sie ponad przeciętność, stwarzając genere polskiej komedii filmowej.
   Obecne zaciągnięto do wojska Tole Mankiewiczównę, Adolfa Dymszę, Władysłwa Waltera i  Stanisława Sielańskiego. Co prawda, nie na długo, gdyż tylko na okres kręcenia nowej komedii "Parada rezerwistów". Jest rzeczą wielce ciekawą, jak wypadnie współpraca tej czwórki doskonałych artystów znanych z kilku filmów i  doskonałych "numerów" w teatrzykach rewiowych. Naturalnie nieporównany Walter świetny sierżant szef z filmu "Ułani ułani..." gra również srogiego sierżanta Dymsza zaś i Sielański to dwie "ofermy" przysparzające kłopotów, ale zarazem wiele okazji do śmiechu całemu pułkowi. Dymsza jest właścicielem restauracji, którego powołano do wojska a Sielański w "cywilu" kelner jego restauracji - również wraz z swoim pryncypałem odbywa szkolenie wojskowe. Tola Mankiewicżówna reprezentuje młodość, urodę, no i nade wszytko, śpiew. Nie darmo ją przecież nazywają polską Janettą Mac Donald.
   Atrakcją filmu "Parada rezerwistów" będzie ilustracja muzyczna, kompozycji najpopularniejszego z naszych młodych muzyków Władysław Dana. Reżyseruje Michał Waszyński. Sądząc z obsady aktorskiej i treści, na jakiej osnuty został scenariusz - "Parada rezerwistów" będzie dalszym krokiem naprzód naszej produkcji filmowej.

parada rezerwistów

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery